בית / פיתוח אישי / פילוסופיית ההצלחה / חוק הסיבתיות: החוק החשוב ביותר!

חוק הסיבתיות: החוק החשוב ביותר!

החוק השלישי מבין חוקי התנועה של אייזיק ניוטון ידוע גם כחוק הפעולה והתגובה. לפני שנצלול למאמר המרתק – הוא מחייב הקדמה קצרה ותיאורתית של דקה אחת בלבד, אז אנא תתאפקו.

החוק דן בכוחות הפועלים באינטראקציה בין 2 גופים. חוק זה קובע כי גוף המפעיל כוח כלשהו על גוף אחר, הגוף השני מפעיל על הגוף הראשון כוח השווה בעוצמתו אך מנוגד בכיוונו. לדוגמא: אם ציפור עפה מעלה באוויר בעזרת כנפיה היא צריכה לדחוק כמות כוח זהה של אוויר בכיוון מנוגד – מטה. כלומר התקדמות הכוח האווירי מטה, הפוך מכיוון ההתקדמות של הציפור- מעלה. זוהי סיבתיות. דוגמא נוספת, כאשר אתם נוסעים ברכב, גלגליו המסתובבים "תופסים" את הכביש ו"דוחפים" אותו אחורה ומכיוון שיש תמיד אינטראקציה בין שני כוחות, הכביש דוחף את הרכב קדימה. זהו פשוט.

חוק הסיבתיות

איך כל העסק הזה והדקה ששרפתי לכם מהחיים בהסבר על כוח פיזיקלי מתקשר אלינו, האנשים הפשוטים שרק רוצים להבין איך להצליח יותר במה שאנו עושים ולנווט את חיינו רחוק מכיוון הכישלון.

בדר"כ יש הסכמה גורפת של רוב האנשים בעולם ש "התגמול שלנו בחיים שווה לתרומה שלנו". אותם אנשים יגידו שכן, זה בדר"כ ככה, מה שאתה זורע, זה מה שאתה קוצר וכך הלאה. אותם אנשים גם ימשיכו בחייהם ולא ישכילו להבין שהאמת הזו כ"כ חזקה שכל שלב בחייהם מושפע ישירות ממנה.

כל אחד שלא מרוצה מהתגמולים שהוא מקבל נכון להיום, עליו לבחון היטב את סוג התמורה (השירות) אותה הוא נותן. סיבה ותוצאה. אתה קוצר את מה שאתה זורע. קלישאה או אמרה חבוטה, אך היא כל כך אמיתית, כל כך פשוטה ועדיין כל כך לא מובנת לרוב האנשים.

אז את מי אנחנו בעצם משרתים, למי אנו תורמים ומי נהנה מהשירותים שלנו? כל אחד מאיתנו נותן ומשרת חלק מסוים מהאנשים בארץ או בעולם. כלומר בני המשפחה שלנו, שכנים, חברים, עמיתים לעבודה, לקוחות, לקוחות פוטנציאליים, עובדים וכל מי שבחרנו לשרת. והתגמול שלנו יושפע ישירות מאיכות ורמת השירות והתמורה שאנו נותנים לאותם אנשים.

כולנו מחפשים תגמול לעשייה שלנו. התגמול מגיע בשתי צורות. מוחשי ובלתי מוחשי. תגמול מוחשי יכול להיות הכסף שאנו מרוויחים, הבית שאותו אנו קונים, הרכב שאנו נוהגים בו, הבגדים שאנו לובשים וכו'. מהצד הבלתי מוחשי זו השמחה, השקט הנפשי, הסיפוק הפנימי והאנשים שאנחנו נהנים בחברתם.

  • חשוב לזכור:

לא משנה לאיזה סוג או כמות התגמול לו אתם מחכים, אתם צריכים להשקיע את אותה כמות של שירות ותמורה לאחרים. זוכרים את החוק השלישי של ניוטון?  פעולה ותגובה. כל ניסיון של האנשים לעקוף חוק זה, לרמות או לחפש קיצורי דרך, יסתיים בכישלון, תסכול ולבסוף בייאוש ודיכאון.

אנחנו יכולים להבחין בייאוש ודיכאון זה בכל מקום. באותם פנים מתוחות וחמוצות של האנשים סביבנו, בכמויות העצומות של כדורי נוגדי הדיכאון הנצרכים מידי יום. באותם אנשים מבואסים שהבינו שמשום מה, כל "משחק החיים" הזה נראה להם מסובך מידי ופשוט וויתרו עליו מראש ללא מאמץ ומלחמה מצדם. קרבנות תמימים של הנסיבות.

כמה מתוך האנשים האלו חווים את כל זה כתוצאה של אי הבנה או התעלמות מחוק טבע זה? מקובל לחשוב שלא מעט, או יותר נכון – הרוב. אז האם הבנתם חוק זה עד סופו, בצורה מחשבתית וריגשית? אם כן, אתם יכולים להתחיל ולשרטט לכם את הדרך לחיים נפלאים!

 

לאכול בלי לשלם

אומרים שהחיים הם יותר כמו קפטריה מאשר מסעדה. במסעדה אתה מתיישב, מזמין מה שבא לך, נהינה ואוכל כאוות נפשך ורק אז משלם את החשבון. איזה כיף עם ככה היו מתנהלים החיים, מקבלים מה שרוצים ורק בסוף מקבלים את החשבון. אבל האמת היא שהחיים הם קפטריה ולא מסעדה. קפטריה שבה יש לעמוד קודם בתור מלא באנשים, להגיע לקדמת התור, לבחור מה שאנו רוצים, לשלם עליו תחילה ורק אז ליהנות מזה. ככה החיים שלנו עובדים. צר לי לאכזב אחדים מכם 🙂

לא משנה מה אתם עושים בחיים היום, תסתכלו על זה כעל חלקת אדמה. תחילה אין שום דבר מלבד אדמה. אם תמשיכו להסתכל עליה, לא יצמח עליה דבר ולאחר זמן מה גם יתחילו לצמוח עשבים שוטים שרק ישחיתו את האדמה שלכם. כעת אם תרצו להתחיל ולטפח את האדמה שלכם, תצטרכו תחילה לעקור את כל העשבים השוטים ( במקרה שלנו הרגלים ישנים ורעים שצברנו במהלך הזמן) ורק אז תוכלו להתחיל ולעבוד את האדמה. לאחר שניקיתם את האדמה וזרקתם מעט זרעים מהזן המבוקש והשקתם אותה, תקבלו לאחר זמן מסויים את מעט התגמולים בדמות היבול – הכל בצורה ישירה לכמות ההשקעה שלכם והזרעים שזרעתם. פעולה ותגובה.

אנחנו תמיד מקבלים חלקת אדמה, וזה כל מה שמגיע לכל אחד מאיתנו. כמות הזרעים שנזרע והזמן שנשקיע בהשקיה והטיפוח יכריעו את כמות ואיכות היבול שנקבל.

hunger-413685_640-compressor

הרגלים

במידה ותרצו להשתפר בקריירה שבה בחרתם ולהגדיל את התרומה שלכם לאותה מערכת ובכך להיות אנשים מוערכים, מקודמים ומצליחים יותר עליכם להשקיע יותר ממה שנדרש מכם ולקבל יותר מידע שאותו אתם מקבלים מהאנשים סביבכם או מהשתלמויות שהמערכת מארגנת עבורכם. עליכם להשקיע בעצמכם לא פחות ממה שאתם משקיעים במקום העבודה שלכם. אז איך לעשות את זה? חברות מצליחות בעולם משקיעות 3% מהרווחים שלהם בממוצע במחקר ופיתוח, תעשו כך גם אתם. בכסף הזה תקנו ספרים בתחומכם, תלכו לקורסים, סדנאות, כנסים, וובינרים אינטרנטיים מובילים בארה"ב ובעולם וכו', כך גם אתם תוכלו ללמוד ולגלות את מה שגילו האנשים המצליחים בתחומכם ושעוזר להם ומוביל אותם להצלחה (ישנם הרבה סיפורים על אנשים שמיישמים טכניקה זו, והכסף אותו הם מרוויחים משנה לשנה עולה ואיתו גם ה-3% אותם הם נדרשים להשקיע חזרה בעצמם, עד שהם מתלוננים שאינם מצליחים לבזבז את כולו עד סוף השנה).

באותו זמן נסו למצוא ולחשוב על רעיונות שיעזרו לכם להעלות את הערך והתרומה שלכם. דרכים הייחודיים לכם ומתאימות ביותר לסגנון שלכם. זיכרו אתם יכולים לקחת השראה מאחרים וללמוד מהם, אך לעולם אל תחקו אותם, תפתחו סגנון הייחודי רק לכם שאיתו אתם מרגישים הכי טבעי.

להתחיל חזק בשבוע או החודש הראשון ואז ליפול חזרה להרגלים הישנים שלכם, הוא בדיוק כמו ללכת חודש לחדר הכושר או לעבד אדמה פוריה רק לחודש אחד ואז לעזוב הכול, לזרוק הכל לפח. ושוב אתם חוזרים לאותו המקום, אחורה.

נסו להתמיד בכל בוקר או במהלך היום ולעסוק בשאלה "כיצד אוכל להגביר את התרומה והשירות שלי היום ובהמשך" בידיעה שיש לכך השפעה ישירה על התמורה והתגמול אותו אתם מקבלים. תעשו זאת בכל יום ועם הזמן תתחילו ליצור את אחד ההרגלים הטובים ביותר לחיים עם משמעות.

  • חשוב לזכור:

עבודה קשה לא מספיקה כאן. צריך לעבוד בצורה חכמה, אבל לא רק. כמה פעמים שמענו אנשים שאמרו "עבדתי קשה כל חיי ונשארתי בלי כלום" במילים אחרות אנשים אלו לא הבינו עד הסוף כיצד הדברים עובדים, כמה חבל. לא בהכרח שאנשים אלו לא היו חכמים או עבדו לא טוב, הם כנראה עבדו מבלי לתת יותר מדי שירות או ערך לאחרים או דילגו מעבודה לעבודה וחיפשו את העבודה המושלמת או את עורק הזהב אבל לעולם לא נשארו או התמידו מספיק ע"מ לקטוף את פירות התגמול.

הצלחה לוקחת זמן. הצלחה דורשת הקדשה עצמית, 100% התחייבות וחשיבה יצירתית. תמיד תעסקו בשאלה, כיצד אני יכול להרחיב את השירות והתרומה שלי? וע"י כך להגדיל את התגמול אותו אני מקבל.

אז מה עושים ע"מ לתקן את המצב? וויליאם ג'יימס הפילוסוף והפסיכולוג הנודע מהרווארד מביא לנו את התשובה בעניין זה:

 מניעים יוצאי דופן יכולים להניע אותך ולמלא אותך התרגשות עמוקה או רעיון יוצא דופן על צורך כלשהו יניע אותך לעשות מאמץ מיוחד של כוח הרצון. התרגשות, רעיונות חדשים, מאמצים והידיעה שתעשו את זה עד שתצליחו – הם אלו שעוזרים לנו להמשיך ולנוע קדימה – ויליאם ג'יימס.

אז אם אתה מודאג מההכנסה או העתיד שלך, אתה מתרכז בצד הלא נכון של הסקאלה. תסתכל אל העבר השני. תעסיק את עצמך רק באיך להגדיל את השירות והתרומה שלך וכיצד להפוך למצוין באמת במה שאתה עושה או מתכנן לעשות. ההכנסה והעתיד שלך ידאגו כבר לעצמם. אל תפלו למלכודת שרבים נופלים אליה ויושבים במכוניות שלהם ללא דלק ומבקשים מהרכב לנסוע – הם מבקשים את הבלתי אפשרי. קודם תשימו דלק ואז הרכב יסע.

תרגול:
  1. עד כמה אתה משרת את האנשים סביבך נכון להיום?
  2. כיצד תוכל להגדיל את השירות שלך כבר היום, בידיעה שהתוצאה הישירה היא עליה פרופורציונלית בתגמולים?
  3. האם נכון להיום אתה לא רק עובד קשה אלא גם חכם?
FacebookTwitterGoogle+WhatsAppShare

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *