הצבת מטרות

סיפורים על אנשים שהיתה להם מטרה ושהשיגו הצלחה יוצאת דופן למרות נקודות פתיחה גרועות ומוגבלויות תמיד מצליחים לרגש אותנו. סיפורי סינדרלה אם תרצו. הם מעוררי השראה זה בטוח, אך אם נבחן אותם מקרוב נגלה שהם הרבה יותר מורכבים. כמו שאמר כוכב הוליוודי לכתב ששאל אותו כיצד הפך להצלחה בין לילה? "אחרי 10 שנים של עבודה קשה"

אנשים כמו אופרה ווינפרי שעברה ילדות קשה שכללה בין היתר התעללות מינית. הלן קלר שהייתה עיוורת-חירשת באופן מוחלט שנהפכה לסופרת ופעילה חברתית מפורסמת בכל העולם ואפילו ביקרה בכנסת ישראל. תארו לכם, אתם לא רואים ולא שומעים כלום מלבד חושך ודממה ועדיין מצליחים להפוך את החלומות שלכם למציאות – מדהים. וכמובן האנשים שחיו בעוני מחפיר שהפכו לכוכבים ומיליארדרים הם כבר דבר שבשגרה.

לאותם אנשים ועוד למיליוני אחרים בעולם, יש את מה שלרוב האנשים בארץ ובעולם אין – מטרות.

goal seting

יש להם רצון עז להצליח למרות כל המגבלות. הם יודעים בדיוק מה הם רוצים והם חושבים על זה בכל יום בחיים. עם זה הם קמים בבוקר וזה מה שמניע אותם לאורך כל היום וזה הדבר האחרון שאיתו הם הולכים לישון בלילה. יש להם חזון מדוייק של הדבר אחריו הם רודפים ואותו הם רוצים לעשות. זה מה שמחזיק אותם ועוזר להם לעבור כל משבר.

החזון, החלום או אותה מטרה הוא בסוף הדבר שאחרי על כל הקידמה וההשיגיות של המין האנושי.

נאמר כבר מספיק פעמים, מה שהמוח יכול להגות ולהאמין בו – הוא יכול להשיג.

אנחנו הופכים לדבר עליו אנו חושבים. וכאשר אנו נדבקנו במטרה אשר גורמת לנו להתלהבות ולדרייב, אנחנו נשיג אותה. ועל זה נאמר, תיזהר במשאלות ליבך, כי אם תרצה את זה חזק מספיק, לבסוף תקבל את זה.

כמה פעמים קרה לכם שרציתם משהו ממש חזק, חשבת עליו בלי הפסקה ולבסוף הישגתם אותו? לפעמים ללא הסבר הגיוני. אישה או גבר שהתאהבתם בהם, אדם שרציתם להתחבר אליו, תפקיד שרציתם, רכב ועוד הרבה דוגמאות אחרות.

 

מטרות ואנחנו

היום, אנחנו, אשר חיים במדינה חופשית יכולים להשיג כמעט כל דבר שאנחנו רוצים, הבעיה היא שרוב האנשים לא יודעים מה הם רוצים באמת. הם חיים מיום ליום ונשאבים לשגרה מבלי לעצור לרגע ולחשוב באמת. לרוב האנשים חושבים פשוט על דברים קטנים, יומיומיים. הם רוצים רכב חדש, חוסכים קצת, לוקחים הלוואה – בסוף משיגים רכב חדש. הם רוצים דירה חדשה – עובדים יותר קשה, חוסכים יותר, לוקחים הלוואות, עזרה מההורים, משכנתא חונקת ל-30 שנה מהבנק – ולבסוף הם כן משגים את הדירה החדשה שרצו למרות כל הקשיים. השיטה אף פעם לא מאכזבת אותם. הבעיה היא שהם לא מבינים שיש פה שיטה- סיסטמה, שבה השתמשו בהשגת הרכב, החופשה או הדירה, ושתעבוד בשבילם באותו אופן על כל דבר אחר אותו הם ממש ירצו.

ברגע שהאדם מבין שהוא יכול להשיג כל מטרה שחשובה לו, הוא מתעורר לראשונה בחייו. הוא יסתכל אחורה ויבין שהוא הלך במעין מצעד צבאי, אחרי האדם שמקדימה שהולך גם אחרי האדם שמקדים אותו בדיוק באותה צורה ובאותו קצב. רוב האנשים חיים חיי יד-שניה, צל של הנורמות המקובלות בחברה.

 

אדם ומטרה

 

מטרות והצלחה

על מנת להבין באמת את נושא הצבת המטרות, עלינו להבין שזה הבסיס לכל הצלחה. למעשה זו ההגדרה של הצלחה.

כי מהי בעצם הצלחה, אם לא הגשמה הדרגתית של מטרה אשר ראויה בעינינו או שאיפה רעויה.

אם תחשבו לרגע על הצהרה זו, תראו שלבסוף תסכימו איתה. היא אומרת שכל אחד מאיתנו, אשר מתקדם אל עבר המטרות שהציב לעצמו ומגשים אותן לאט לאט , צעד אחר צעד, לאחר התגברות על מכשולים העומדים בפניו ושלא מוותר ואינו מנצל אחרים לרעה, הוא לא פחות מצליח מכל אחד אחר.

הצלחה היא לא השגת המטרה כמו שרוב תושבי כדור-הארץ חושבים, הצלחה מקורה בדרך אל עבר המטרה. על כמה שחקנים וזמרים מפורסמים אתם יכולים לחשוב שהגיעו לפיסגה וכאשר כבר לא היה משהו מעבר- מהר מאוד הם הגיעו לדיכאון והתאבדו. לא מזמן זה קרה לשחקן הוליוודי שנורא אהבתי בשם רובין וויליאמס. מרגע שכבר הפסיק לקבל תפקידים שבאמת רצה לגלם, אלא קיבל תפקידים רק בגלל הכסף – הוא פשוט לא יכל לחיות עם עצמו יותר.

שימו לב, שאנחנו תמיד שמחים יותר בדרך למסעדה ולא בדרך הביתה, בדרך לחופשה ולא בסוף החופשה. אנחנו תמיד שמחים ומעושרים יותר בדרך למטרות שלנו מאשר לאחר הגשמתם.  לכן תמיד חשוב להמשיך ולהציב מטרות חדשות בכל פעם שהישגנו את הקודמות.

אנחנו מצליחים כל עוד אנחנו מתקדמים אל עבר הדבר אותו אנחנו רוצים להשיג בחיינו – המטרה שלנו.  אנחנו במיטבינו כאשר אנחנו "לגמרי" בתוך משהו שאנחנו אוהבים לעשות. וזה גם באמת נותן משמעות לזמן החופשי שלנו. מכניס  פתאום משמעות אמיתית לחיים שלנו.

דבר אחד מטרה חייבת לעשות לנו, למלא אותנו ברגשות חיוביים כאשר אנחנו חושבים עליה. היא חייבת להיות משהו שאנחנו משתוקקים ורוצים שיקרה. ככל שהרגשות שלנו יהיו עזים יותר לגבי מטרה או רעיון מסויים, התת מודע שלנו יכווין אותה בדרך למימוש. כמו שאמר פעם  אוסקר וויילד – " יש רק דבר חזק יותר מכל הצבאות בעולם – רעיון שהגיע זמנו."

 

אז איך להציב מטרות בכדי להצליח?

רק כ 5% מהאוכלוסיה משיגה הצלחה יוצאת דופן. לכל השאר, הממוצע כנראה מספיק. הם פשוט נסחפים עם הזרם, לוקחים את הנסיבות כמשהו שלא ניתן לשנות ומקווים מדי פעם שהדברים ישתפרו מתישהו.

ממש כמו לעלות לאוטובוס אקראי באחת התחנות ליד הבית ולקוות להגיע ליעד שלנו. תארו לכם שהיאכטה שלכם הוגנת במרינת הרצליה ואתם רוצים להגיע לקפריסין. מה תעשו? תשחררו את החבלים מהרציף ופשוט תתחילו להיסחף עם הגלים והרוח? לא בטוח שבכלל תצאו מפתח המרינה. בהנחה ויצאתם מה הסיכוי שפשוט תסחפו לכיוון קפריסין, כנראה שהוא שואף ל-0.

מפעל הפיס מתעשר על חלק מהאנשים הללו, הם ממלאים לוטו שנים על גבי שנים מקווים לנחש את המספרים בתקווה לצאת מהבוץ בו הם נמצאים. מישהו זוכה מפעם לפעם, אבל ההסתברות תמיד נשארת 1 ל לכמה מיליונים. ככה זה, שהסיכוי שלנו להידרס בדרך לתחנת הלוטו גבוה יותר מהסיכוי לזכות 🙂

למען האמת אותם 5 אחוזים שהקריבו את הזמן שלהם, הפעילו את כוח הרצון שלהם והתיישבו מאחורי הגה החיים, שהחליטו להשיג את המטרה הכי מאתגרת שהציבו לעצמם, בדר"כ יפליגו בביטחה ממטרה אחת לשניה וישיגו בתוך מספר שנים מה שמרבית האנשים משיגים במהלך כל חייהם..

תשאלו קפטן של כל אוניה שאי פעם תראו, לאן הוא מפליג? הוא יגיד לכם מיד. למרות שהוא לא רואה את היעד שלו, הוא בטוח ב-99% שהוא יגיע אליו. כל מה שעליו לעשות זה להקפיד על דברים מסויימים בכל יום של הפלגה בדרך אל היעד ולשמור על הנתיב הנכון.

אם מישהו ישאל אותכם מהו יעד ההפלגה שלכם, תוכלו לענות לו מייד? האם היעד שלכם ברור ותמציתי אצלכם בראש? האם רשמתם אותו? אם לא, זה יכול להיות רעיון לא רע בכלל. אנחנו צריכים תזכור לא פחות ממה שאנחנו צריכים ללמוד דברים חדשים. יש דוגמאות על אלפי אנשים מצליחים שרושמים את המטרות שלהם מדי יום על גבי כרטיס ומכניסים אותו לארנק. אני מציע לרשום את המטרות שלכם על גבע כרטיס משלכם בכתב יד משלכם ולא בפתקים או אפליקציות בסמארטפון, המילים מאבדות את המשמעות ככה. משהו מיוחד קורא כאשר אנחנו כותבים בעט או עיפרון את המחשבות שלנו, הם מקבלות חיים משל עצמם על גבי הדף. על תסתובבו איתם בראש, כך הם סתם נשארים בגדר משאלות לב – רשמו אותם ותנו להם חיים משל עצמם.

typewriter-407695_640
עוד יותר טוב לרשום את זה במכונה כזו 🙂

רושמים את המטרות

במידה ואתם כמו מיליוני ישראלים, שאין לכם איזושהי מטרה עיקרית, אני מציע להכין רשימת "רצונות" – כל אותם דברים שהייתם רוצים להשיג. קחו מחברת, תשבו בפארק או בחוף הים ותתחילו לרשום את הדברים שבאמת הייתם רוצים לקבל או לעשות. תרגישו חופשי לכתוב את כל מה שעל ליבכם- בית משלכם, טיול מסביב לעולם, עסק שתמיד רציתם לפתוח או תפקיד שתמיד חלמתם להגיע אליו. אתם יכולים לרשום גם את הסכום שרציתם להרוויח בכל חודש שיאפשר לכם לחיות איך שאתם באמת רוצים… או כל דבר אחר המניע אותכם.

פשוט תרשמו כל דבר שאתם יכולים לחשוב עליו. ברגע שכבר שום דבר לא עולה לראש, תעברו על הרשימה ותדרגו את הרשימה לפי סדר החשיבות.  לבסוף תהפכו את מספר אחד למטרה העיקרית לכם.

במידה ובאמת תיישמו את זה, אתם תמתחו את המשמעת העצמית שלכם לשיאים וגבולות חדשים שלא הכרתם ולבסוף תתמידו עד שהמטרות יכנסו לתת המודע שלכם, דבר שישפיע על הדרך בה אתם חושבים ופועלים. תאמינו לי זה עובד, עובד ללא דופי ובכל פעם. החיים לא עושים טובות לאף אחד. כל אחד יכול להצליח – ועשרות אלפים מצליחים – גם אתם יכולים.

שוב, אנחנו הופכים לדבר עליו אנחנו חושבים רוב הזמן. זה כל הסוד. אתה כגרע ההתגלמות של סך המחשבות שלך עד לנקודה הנוכחית בחיים שלך. אתה לא יכול להיות מישהו אחר – פשוט מאוד.  באותו אופן – בעוד 5 שנים מהיום תהיה אותו אדם כמו היום פרט למחשבות שלכם.

מישהו אמר פעם (צ'ארלס טרומנדס ג'ונס) שאתם אותו אדם היום ובעוד 5 שנים – פרט לספרים שתקראו ולאנשים שתפגשו, נקודה מעניינת.

הבשורה הטובה היא, שאנחנו יכולים לשלוט על המחשבות שלנו, על הספרים שנבחר לקרוא ועל האנשים שנפגוש. אנחנו יכולים לבחור במה להתרכז מעכשיו והילך. ולזה בדיוק נהפוך. זאת בדיוק הסיבה שמטרה שגורמת לנו לרצות להשיג  ולחשוב עליה כל הזמן ולעבוד בשבילה, גורמת לנו לבסוף להשיג אותה. כי זה נותן למוח שלנו פוקוס וכיוון מדוייק לחיים. כל כך פשוט להבין ועדיין כל כך מסובך לרוב האנשים.

עד כמה שמרבית הישראלים בטוחים שהמצב בארץ קשה, עדיין מיליארדי אנשים מכל העולם היו מוותרים על הרבה בשביל להתחלף איתנו. אנחנו ניהנים מחופש מוחלט לעשות כל מה שעולה על רוחנו. אנו יכולים לבחור במה לעסוק, לחיות בשקט ובשלווה מבלי לחשוש לביטחוננו בלילה, ליהנות מתשתיות אין קץ וממערכת חינוך טובה ולהיות בטוחים בצבא ובמערכת המשפט שלנו (לרוב) שאמורים לשמור עלינו ולא לרדוף אותנו כמו בכל כך הרבה מדינות בעולם.

יש לנו הכל, אך עדיין מיליוני ישראלים חיים את חייהם בצל של עצמם, ללא מטרה, בתוך בתי כלא קטנים שהם בעצמם בחרו. מחקים שהממשלה תתחלף ואז הכל יהיה יותר טוב, מחקים שמחירי הדלק ירדו קצת או המחיר על הקוטג' או המילקי ירדו ואז באמת יהיה כאן יותר טוב.  אותם אנשים לא יודעים שכל אחד ואחד מאיתנו – לא הכלכלה, לא הגורל או המזל אחראים על חיינו. כל אחד אחראי באופן בלעדי על חייו הוא.

אז תחליטו על המטרה שלכם. תתעקשו עליה. תסתכלו על כרטיס המטרות שלכם בכל בוקר וערב וכמה שיותר במהלך היום שאתם יכולים. בצורה זו, המטרה תכנס לתת מודע שלכם. תראו את עצמכם כאילו כבר הגשמתם אותה. תעשו את זה בכל יום בלי להפסיק עד שזה יהפוך להרגל – הרגל שיקח אותכם מהצלחה אחת לשנייה במשך כל חייכם. וזה בעצם הסוד הגדול להצלחה, הדלת לכל דבר שתהיו או שיהיה לכם. כי אתם עכשיו ותהיו בעתיד על מה שבחתרם לחשוב.

 

תוכלו לקרוא עוד על 7 דרכים חזקות להשגת המטרות שלכם כאן.

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppShare

תגובות

אולי יעניין אותך גם

למה המטרות שהצבתם לעצמכם לא עובדות?

אז אולי קבעתם לעצמיכם מטרות והם לא עבדו, או אולי אתם לא עבדתם מספיק בשביל ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *